Leoman’s blog

bi blög

Bisiklet alacaklara ufak bir rehber. “Bisiklet alacağım ama nasıl”

31 comments

DIKKAT:

Daha da uzun zaman sonra gelen edit: Bu yaziyi uzunca bir zaman once yazmistim. Bu yazida okuyacaginiz genel endiselere cevaplar ve bunlara bakis acilari ile ilgili yorumlar gecerliligini surdurmektedir ve hala okumaniz bir nebze de olsa yararli olacaktir. Fakat markalara yaptigim kisisel yorumlarin gecerliligini yitirdigini dusunuyorum. Yorumlarda sikca gelen marka/model/nereden almaliyim gibi sorularinizi yanitlayamadigim icin cok uzgunum. Bir sureden beri Turkiyede yasamadigim icin gercekten piyasa ile ilgili hic bilgim yok. Umarim yazinin devami ile eglenirsiniz ve yararli olur. Sevgiler.

Uzun zaman sonra gelen edit : Bu kesinlikle bir teknik değerlendirme yazısı değildir. Eğer bisiklet/ureticiler vb. konularda derin bilgilere haiz iseniz yazının devamını, bu işle hiç alakası olamayan insanlara başlangıçta farkındalık yaratmak için yazıldığını gözeterek okumanızda yarar var.

“Yahu ben bisiklet alacağım, şu model nasıl?”, “Oha abi! Bir bisikletin fiyatı 3000TL olur mu yahu?”, “Abi alacan aslında su yarış bisikletlerinden, kopturup gideceksin ondan sonra, değil mi?”, “Kaç vites abi bu?” gibi sorulara mı sahipsiniz ve cevaplar mı arıyorsunuz? O halde şu anda olmanız gereken en doğru yerde ve en doğru yazıyı okuyorsunuz. 🙂

Televizyondan direk satış kanallarını aratmayacak şakalı/eğlenceli bir girizgah yaptıktan sonra gönül rahatlığı ile konumuza dönebiliriz.

Evet, belki bu konu daha önceleri bloglarda, forumlarda ve internetteki bütün kaynaklarda defalarca yazılmış, tartışılmış ve bulabileceğiniz nitelikli bilgi haline dönüştürülmüştür ve hattı zatında ben muhterem de bunun ziyadesiyle farkındayım efendim. Fakat beşerdeki güvenmeyi arzulama ve bununla beraber gelen tatmin duygusu ve bu tatmini sağlamış olduğu huzuru hangi birimiz istemiyoruz ki? O yüzden değil midir ki bildiğimiz ya da vakıf olabileceğimiz bir bilgiyi öğrenmek yolunu bir ahbaba sormak, bir ahbabın ahbabına sordurmak olarak seçmemiz?

Evet, aslen bu yazıyı yazmamın yegane sebebi tam da budur. Arkadaşlarımın yahut sürekli bisikletle ilgili (teknik şeylerden ziyade yaptiğim-hikayelerini bildiğim turlar, işin eğlenceli kısımları vb.) bir şeyler anlatırken dinleyerek aklında “bisikletli adam” olarak yer ettiğim insanlardan belli bir zaman sonra “hangi bisiklet” ya da girizgahta verdiğim örnekler gibi sorular geliyor ve ben bu soruları sürekli olarak anlatıyor ya da her seferinde yeniden e-posta yazarak cevaplamak zorunda kalıyordum. Onun yerine aklımda olan şeyleri ve özellikle edindiğim tecrübeleri bu yazıya toparlayarak yardımcı olmayı özellikle kendim için hem de yardım isteyen arkadaşlarım için daha sağlıklı buldum.

Bisiklet alacaksanız bu konu toplam 3 basit adımdan oluşuyor. O adımları sıralamak gerekirse;

 1. Gerçek anlamda ne yapıyorum ben?
 2. Nasıl bir bisiklet almalıyım?
 3. Hangi marka/modeli almalıyım?

Haydi şimdi bu basit üç adımı biraz inceleyelim.

Ne yapiyorum ben?

Eğer bu kısma kadar sebatla okuduysanız gerçekten bisiklet edinmeye kararlı olduğunuzu varsayıyorum ve direk sonuca giden alttaki kısma geçmeden önce buradaki önemli kısmı atlamamanızı rica ediyorum ki bir çoğunuzun da muhtemelen böyle bir şeyi yapmayacağından eminim.

Kısa haliyle bisiklet alıyorum olan bu sorunun cevabında aslında ufak bir gerçek yatıyor. Yapmış olduğunuz her işte olduğu gibi burada da iki bölüm var. Bunlar; amaç ve araç. Öncelikle farkında olmanız gereken şey bisiklet burada araç konumunda, kesinlikle amaç degil ve olmamalı da. Eğer ki; bisikleti bu noktadan sonra amaç olarak görecekseniz ne yazık ki belli bir miktarda para ödeyip daha sonra geri dönüşümünü hiç sağlayamadıgınız bir işe girdiniz demektir. O bisiklet muhtemelen bir köşede çürüyecek ya da ilk fırsatta başkasına satılacak, hatta kimilerini “buna da dünyanın parasını verdik ama duruyor burda böyle” şeklinde mutsuz da edecektir. Eğer bu ayrımı yapamıyorsanız size en güzel tavsiyem yıllarca para ödeyip ilk aydan sonra gitmediğiniz o spor salonlarının hatasını burada tekrarlamayın ve hemen bu işten vazgeçin. (ve okuyucu sayfayı X’e basmak suretiyle kapatır)

“Ben hafta sonları hava güzel oldukça sahilde bir iki tur atar, çimenlerde yatar, eve dönerim”, “Arabamın arkasına atar, ormana dalar, çıkarım”, “Şehirler arası ya da haftasonları uzun mesefe turlar yaparım”, “Aksiyon insanıyım ben. Dağdan iner, adrenalin salgılarım”, “Ben doğaya gidip, kafamı/kendimi dinlemek istiyorum. Çadırımı da kurup kalmak istiyorum” gibi amaç belirleyebiliyorsanız ikinci önemli noktaya geçebiliriz. Nasıl ki en iyi fotoğraf makinesi en güzel fotoğrafı çekmiyor, en iyi bilgisayara sahip olan en iyi yazılımcı olmuyor, en hızlı arabanın sahibi F1 şampiyonu olmuyorsa tabi ki en pahalı bisiklete sahip olanımız da en cok tatmini almıyor ya da en iyi turları yapmıyor. Bir işi hakkıyla yapıp tatmin olan kesinlikle elindeki aracı en iyi kullanandır ve en iyi işleri de kesinlikle o çıkartıyordur. http://www.youtube.com/watch?v=FDEaQzMfJmA Bu demek oluyor ki ne kadar iyi bir bisiklete sahip olduğunuz hiç önemli değil, aslen ne yapmak istediğiniz önemli. Bu söylediklerime tezat olarak gözükecek olsa da insalardan sıkça şunu duyuyorum; “Bir bisiklete 2000TL verilir mi yahu? Çok pahalı degil mi?” Hayır, bence değil! Kısa bir metamatik ile açıklamak gerekirse; Şu anda metropolde yaşıyor ve düzgün bir spor salonuna gitmek istiyorsanız vereceğiniz tutar ortalama 1750TL ve tutarlı olarak gideceğiniz süre 4 ay. Hadi, olmaz ya 6 diyelim biz ona. Aylık kişisel tatmin maliyetiniz 1750 / 6 = 291.6TL. Alacağınız bisikleti minimum 5 sene boyunca kullanabileceksiniz ve düzgün bakımlarını yaparsanız en fazla iç-dış lastik vb. basit maliyetleriniz olacak. Örneğin benim son 5 senede 200TL altında tamir masrafım var. Hadi son olarak kış ve soğuk olan 5 aylık bir sürede kullanmadığınızı da varsayalım; (2000+200) / 5 * (12 – 5) = 62.86TL. Tabi ki bu birebir metrik karşılaştırması değil ama büyük resmi görmek için yapılması gereken bir hesap olarak düşünüyorum. O yüzden bir bisiklete vereceğiniz para kesinlikle çok olmayacaktır.

Nasıl bir bisiklet?

Yukarıdaki adımları geçtiysek ve amaçlarımız da ortalama olarak belliyse (evet amaçlarımız dedim çünkü muhtemelen bir tane olmayacak) kullanılan bisiklet türleri için seçeceğiniz amaçlara göre artı ve eksi yaratacak noktaları verebilirim demektir. Pek tabi ki belli bir türü halihazırda kullanan kişi için artı ya da eksi gibi gözükmeyebilir ama yeni başlayacak birisi için değerlendirme metriği olarak kullanılabileceğini düşünüyorum.

Şehir bisikleti : Özel bir amaçtan ziyade birden fazla kullanıma olanak sağlayacak şekilde tasarlanmışlardır.

 • Tekerlek çapı büyüktür ve incedir. Yere daha az temas eden ve daha büyük çaplı tekerlek daha az enerji ile hızlanmak anlamına gelir

 • Genellikle vites aralıkları çok kondisyon gerektirmeyecek bir aralıkta yapılırlar.

 • Konforludurlar.

 • Üzerindeki ekipmanlar genellikle dağ bisikletlerindekilerle aynıdır, ve ağırlıkları bu yüzden eşittir.

 • Tekerlekleri ince olduğu için sadece asfalt kullanımına uygundurlar. Toprak vb. yollarda kullanımı zor, arazide ise mümkün değildir.

Folding bike :  Kısa mesafeli şehir içi ulaşım bisikletleridir. Tamamen katlanabilir, portatif araçlardır. İşyerinize gidip masanın altına koyabileceğiniz türden bisikletlerdir.

 • Portatif ve kolay taşınabilmesi.

 • Hafif olması.

 • Geniş vites aralıklarıyla sıfır kondisyon ile ulaşımı mümkün kılar.

 • Küçük tekerlekleri uzun turlara uygun değildir.

Dağ bisikleti (MTB) : Her türlü arazi şartına uygun, işin çamurlu/tozlu/topraklı kısmı için üretilen bisikletlerdir.

 • Kalın ve dişli lastikleri sayesinde diğer bisikletlere göre yol tutuşu her zaman iyidir. İstenilen her şartta kullanılabilir.

 • Normal bir MTB’nin lastikleri 26″ olacaktır. Uzun turlarda ya da uzun soluklu asfalt kullanımında yüzeyi kalın ve çapı ufak olan bu tekerleklerden dolayı daha fazla enerji sarfiyatına neden olacaktır.

29er ve 28er; Tek farkı; 26″ lik alışıla gelmiş dağ bisikletlerinin aksine büyük tekerlekli olmalarıdır. Özellikle kaya inişleri için ideallerdir.

 • Büyük tekerlekler sayesinde tekerleğin önüne çikabilecek büyük engelleri daha kolayca aşabilirler.

 • Büyüyen tekerlek çapı ve ağırlığı yüzünden hareket ettirmek için gerek duyacağı enerji daha fazla olacaktır.

 • 29er’ların manevra açıları geniştir. Keskin virajlı süratli inişlerde daha farklı bir sürüş tekniği gerektirecektir.

Downhill :  Dağ ve arazi inişleri için tasarlanmış bisikletlerdir.

 • Dağ bisikletinden çok daha uzun olan maşaları (Ön amortisör) sayesinde çok dik inişleri bile mümkün kılar.

 • Geometrisi farklıdır ve süspansiyonları daha rahat viraj almak için bile kullanabilirsiniz.

Yol/Yarış bisikletleri :  Sürat ve uzun mesafe kullanım için tasarlanmışlardır. Daha ince ve daha büyük tekerlekleri (28″, 29″ gibi) vardır.

 • Hafiftirler

 • Büyük tekerlekleri sayesinde daha az enerji ile hızlanmaya musaittirler.

 • Konforsuzdurlar.

 • Vites aralıkları esnek değil ve güç ile hız odaklıdır ve kullanmak için kondisyon gerektirirler

Cruiser :  Anadan doğma, babadan olma hipstersanız ve şeklinize şekil katmak istiyorsanız size göre olan bisiket türü kesinlikle cruiser’dır. Uzun tur ya da kullanim için değildirler.

 • Güzel ve cafcafli görüntü.

 • Fiyat olarak ederinin çok üzerinde fiyatlara satın alınabilecektir.

 • Ağırdırlar.

 • Çogu zaman fixed-gear (vitessiz) olurlar.

Tandem :  Aşkın ve romantizmin bisikletidir. İki sürücünün aynı anda sürmesine olanak sağlayan bisikletlerdir fakat kullanım alanı benim kafamda şöyle canlanıyor; İstanbul’da sevgilisi ile adalara gidip kiralayanlar. 🙂 Haricinde tandem bisiklet satın almış birine gerçekten hiç denk gelmedim 🙂

BMX : İşin şov kısmı için tasarlanmıs araçlardır.

Freeride : Freerunnerlar veya yamakasi gençliği ruhu neyse freeriderlar da kesinlikle odur. En sevdiğim video linkini vermeden geçemeyeceğim; Danny MacAskill – Way Back Home https://vimeo.com/17892962 🙂

Hangi marka/modeli almalıyım?

Özur dilerim ama yazının başında geçen bu başlık buraya kadar okumanız için sadece bir tuzaktı. Bisikletler maalesef her sene donanımları, bileşenleri degişen ve yeniden tasarlanan cihazlardır. O yüzden bu konu hakkında net bir fikir ya da hedef göstermek mümkün değil. Bunun için oncelikle yapmanız gereken adımları zaten aşmış durumdayız. Eğer soruların cevaplarını bulabildiyseniz buna bir de üzerine bir fiyat aralığı belirleyip, bu araliktaki bisikletlerden seçimler çıkartıp alacağınız anda forumlarda vb. yerlerde bilgi aramak daha doğru olacaktır.

Fakat fazla irdelemeden, kullandığım markalar hakkında isimleri söylendiğinde aklıma gelen ilk cümleleri şöyle özetleyebilirim;

Cannondale : Pahalı ama MTB ve türevlerinde alinabilecek en güzel bisikletlerden biri. Diğer türlerde de kesinlikle çok başarılı.

Trek, Giant : Overrated

Sedona : Orta segmentte bulunabilecek en iyi seçeneklerden biri. Uzun zamandan beri kullanıyor ve de cok memnunum. Bir sonraki bisikletim için yine ilk bakınacağım markalardan biri olacak.

Merida : Sedona üreticisi Aslı Bisiklet’in getirdiği bir diğer marka ama Sedona ile aralarında çok büyük farklar yok. Aynı kalitede diyebiliriz.

Salcano : Bileşen seçimleri genelde amatöre yönelik. En büyük problem kalite-kontrol! Aldığınız bisikletle en az 3-5 kez servise gittikten sonra uzun yola çıkabilecek, oturmuş bir bisiklete sahip oluyorsunuz. Özellikle Salcano aldıysanız her bisiklete taktıkları ve pedalların altında yer alan saçma bisiklet ayağını hemen sökün! Tehkliden başka bir şey değil kendisi maalesef.

Corratec : Orta segment alınabilecek diğer bir bisiklet fakat geometrileri gereği muadili diğer markalara göre biraz yavaş olabiliyorlar.

Bianchi : Çocukluğumuzun hayallerinden biri fakat büyüyünce iş değişiyor. Yurtdışında satılan modelleri nasıldır bilmiyorum ama Türkiye’deki modelleri saçma bileşenler, ağir ve garip bisikletler şeklinde oluyor.

Kron : Arada iyi modeller yakalanabilse de genel olarak bakildığında orta segment icin ürettiği bisikletler sıralamada en alta koyabiliyorum.

Written by leoman

April 7th, 2013 at 3:40 pm

Posted in Genel,Kişisel

Tagged with

31 Responses to 'Bisiklet alacaklara ufak bir rehber. “Bisiklet alacağım ama nasıl”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Bisiklet alacaklara ufak bir rehber. “Bisiklet alacağım ama nasıl”'.

 1. Sedona’nın hangi modelini kullanıyorsunuz acaba?

  ehehe

  7 Apr 13 at 19:05

 2. Selam, Sedona 2008 711v kullaniyorum

  leoman

  7 Apr 13 at 19:47

 3. ilk paragraf o kadar tanıdık geldi ki 😀 aslında ben dışarıdan bakınca Yol/Yarış, aksiyonda Mtb, rahatlıkta şehir bisikleti arıyorum yok mu acaba 😀
  Sanırım bir süre “Ben hafta sonları hava güzel oldukça sahilde bir iki tur atar, çimenlerde yatar, eve dönerim” formatında yaşayıp sonrasında “bu bana yetmiyorum olum 90 lı yılların başındaki Sadullaha geri dönmeliyim” deyip “Aksiyon insanıyım ben. Dağdan iner, adrenalin salgılarım” formatına geçiş yaparım. tabi yine de yaşımın 33 olduğunu, küçük tansiyonumun büyüğüne yetişmeye çalıştığını göz önünde bulundurarak 700-800 tl aralığında bir şehir bisikletine göz dikmeyi kendi adıma doğru buluyorum.
  bilgiler için teşekkür ederim 🙂
  Not : bugün kabataşta tandem bisiklet gördüm, sanırım bir kişi almış 😀

  Sadullah KELEŞ

  7 Apr 13 at 22:22

 4. Kesinlikle evet, o yuzden zaten bir yerde “(evet amaçlarımız dedim çünkü muhtemelen bir tane olmayacak)” dedim. Insanin kesinlikle beklentisi cok cok fazla oluyor bisikletten. Ben mesela her seye MTB ile asiliyorum 🙂
  Bu arada bisikletin yasla ilgili kesinlikle dogrudan bir baglantisi yok – bkz: http://leventyalcin.com/files/2010/06/IMG_0648.jpg su fotografta sagdan ikinci Pedalsesi.com uyesi >60 yas. Ayrica korku varsa sunu soyleyebilirim 30+ olunca kaza yapmak ortaokul caglarindaki gibi olmuyor maalesef. Yine de gectigimiz sonbahar kartalkaya inisinde >65Km/h (en son gorebildigim oydu) ile giderken islak zeminden dolayi kontrolu kaybettim ve bir sure yere paralel uctum ve cakildim, duramayip salto ve taklalar attim. Sifir kirik, parcalanmis bir kask, ve anlatacak bir suru hikeyem oldu 🙂 Az spor yapinca insan vucudu baya bir dayanikli oluyormus 🙂
  Hedefin bu sekildeyse orta segmentte Shimano Acera’ya sahip iki model var – Sedona 321 ve Salcano City Sport 30 . Bu iki bisikleti gorup hosuna giden birini siki bir pazarlikla fiyat araliginin tam ortasinda filan sahip olabilirsin.
  Bu arada bu tarz bir bisiklet alacaksan onerim disk freni kendine yuk etmemendir. Hatta zaman zaman V-Fren daha da yararini goreceksin, dua edeceksin 🙂
  Tandem gormus olman gercekten cok enteresan. Istanbul’da 1000 yilda bir gorulebilecek bir olaya sahit olmussun, tebrikler 😀

  leoman

  7 Apr 13 at 22:46

 5. Harikasın! 🙂

  Ahmet AYGÜN

  10 Apr 13 at 19:11

 6. Estagfurullah, dilimiz dondugunce iste 🙂

  leoman

  11 Apr 13 at 22:26

 7. Arkadaşlar selam; öncelikle yazı çok güzel olmuş emeği geçen herkese teşekkür ederim.
  Benim size sormak istediğim ise bisiklet uygun fiyatla ve uygun taksit imkanlarıyla nereden alınır? Alacağım bisikleti az çok kafamda belirledim, sadece alacağım yer konusunda tereddütte kaldım. Acaba bildiğiniz yerleri bana söyleyebilir misiniz?
  Şimdiden teşekkür ederim.

  Mehmet K.

  3 Feb 14 at 12:22

 8. Mehmet selamlar,

  Eger ki kafanda ozel bir model belirlediysen internetten guzel bir arama ile nereden daha ucuz oldugunu bulabilirsin.

  Benim bu konuda iki yol uzerinden giderek hallediyorum. Interentten bolca arama ile ortalama fiyat belirlerim, daha sonra surekli gittigim bisikletcilerden fiyat alirim ki pazarlikta beni uzmezler genelde. Eger orada da memnun olmazsam en ucuz buldugum yerden uzerine biraz pazarlik denemesi yaparak almayi tercih ederim.

  Alacagin zamana/magazaya/markaya gore her an degisebilen seyler ve surasi uygundur gibi bir onerme maalesef cok gecerli olmayacaktir diye dusunuyorum.

  leoman

  4 Feb 14 at 14:42

 9. leoman : teşekkürler dostum, bende aslında o şekilde araştırıyorum ama bu konuda da tecrübeli arkadaşların bilgisinden faydalanmak isterim, cevabınız için teşekkür ederim. Bakalım artık kısmet bir kaç hafta içinde sonuçlandıracağım bu konuyu inşallah o zamanda paylaşırım sizinle pisikletimi 🙂

  Mehmet K.

  4 Feb 14 at 18:44

 10. Unuttugum ufak bir not, tam bisiklet almanin zamani. Fiyatlar Mart’ta yukselmeye Nisan gibi de 2014 modeller cikmaya basklar, bu da 2013’lerin piyasadan silinmesi demek 🙂 Acele et, dort gozle asfaltla bulustugun ani bekliyorum 🙂

  leoman

  4 Feb 14 at 19:28

 11. merhaba,
  güzel yazı için teşekkürler,
  boyum 185 cm ağırlığım 82 kg yüzücüyüm bisiklet tecrübem eski yıllarda mtb sürmekten ibaret kondisyonum iyidir. haftada 1 kez 50-55 km yol yapmak için bisiklet almak istiyorum. hibrid denilen modellere baktım bütçem 2000-3000 tl arası. kadro boyu ve jant seçimi ne olmalı sizce birde eski yıllarda lastik patlaması sorunu çok yaşardım tubeless çözüm müdür? teşekkürler.

  Deniz

  20 Mar 14 at 09:51

 12. Deniz selam,

  TL;DR demeden okumana cok sevindim, yardimci da olabildiysem muazzam.

  Kadro boyunda 19″ bir kadro yeterli olacaktir diye dusunuyorum ama bu biraz da bacak uzunluguna gore degisiklik gosterebilir ve duruma gore 21″ tercih etmek isteyebilirsin. Bence ayni model bir bisikletin 19 ve 21″lik kadrolarini bir bisikletcide denersen cok daha rahat secim yapabilirsin. Oradaki nokta su, bisikletin uzerine oturup pedali asagiya getirdiginde bacaginin duz olmasi gerekiyor. Eger bunu 19’da saglayamiyorsan 2 secenegin var; 1’incisi daha uzun bir sele borusu satin almak. 2’incisi bacak boyuna uygun ise 21″ almak olacaktir.

  Downhill, MTB vb zor ortamlar disinda tubless cozumler benim gozumde abarti kaliyor. Ters bir yerde sorun yasadiginda yaninda tup var mi yok mu vs. gibi dertlere girmektense yanimda surekli minimum yama kiti ve genellikle yedek ic lastik mumkun derece tasiyorum. Bununla beraber yere basan yuzeyinde kevlar katmani olan ve bir sey batmasi zor Schwalbe dis lastiklerden kullaniyorum. Agustos ayinda 550Km Canakkale’yi gezdim ve lastigin patlama ihtimali yuksek her yere girdim ve hic problem yasamadim 🙂

  leoman

  20 Mar 14 at 12:57

 13. Teşekkürler

  Deniz

  20 Mar 14 at 13:40

 14. Merida ile Sedona’ yı aynı kefeye koyamazsınız, Merida dünyanın en büyük ikinci kadro üreticisidir, arge merkezi Almanya’dadır ama tayvan kökenlidir, Multivan Merida dağ bisiklleti takımı her zaman dünya kupası yarışlarında ön sıralardadır, ISD-Lampre Continental gibi ünlü bir takımın bisiklet sponsorudur, Specialized’ ın %20 hissesine sahiptir ve tüm kadroları Merida üretir. Merida Cannondale, Specialized, Giant gibi markalarla eşdeğerdir.

  okan

  16 Apr 14 at 00:54

 15. Demek ki neymis? Bu yazi senin icin yazilmamis.

  leoman

  16 Apr 14 at 01:10

 16. Yazının benim için yazılmadığının farkındayım zaten, Sedona ile Merida’ nın kadro kalitesini karşılaştırılamaz bile anlatmak istediğim bu merida ciddi arge bütçesi olan ve özgün ürünleri olan bir firma, benim belirtmek istediğim bu. Tartışma yaratabilecek, alıngan bir cevap vermenin anlamı yok.

  okan

  16 Apr 14 at 15:22

 17. Yo, alinmak gibi bir huyum yoktur amma velakin flame sevmem, tartismak icin de rivrivriv yazmak hic isime gelmez. Sirf bu yuzden Turkce butun e-posta listelerinden uzun yillar once ayrildim. Kafam rahat.

  Olaya gelince; Yazida hicbir teknik aciklama/degerlendirme/karsilastirma yok aslen. Sadece ilk kez bisiklet alacak, bu ise baslayacak insanlarin cekincelerini iyi biliyorum. Bu sadece guzel bir bakis acisi gelistirme yazisi. Bu birinci nokta.

  Ikinci nokta; her seyi zamanina ve gerekliliklere gore degerlendirmek gerekiyor. Yaziyi yazdigim tarih’teki Merida/Cannondale fiyat karsilastirmasini yapinca arada ucurumlar vardi. Simdi nasil bilmiyorum ama o zamana gore “Sedona+az daha fazla para verip” kaliteli bir bisiklet almak isteyen insan icin cok da guzel bir yonlendirme, bana gore. Muhtemelen de halen ayni fiyat oranlarina sahiptirler.

  Fiyat/Performans/Kitle ve bakis acisi bilesenlerinin hepsini bir araya getirip yazinin tamamini oyle degerlendirmek gerekiyor.

  Bu yaziyla beraber en az 10 kisiye bisiklet edindirdim. Bunun haricinde de sifayen benzer seyler anlatarak da bir cok insana bisiklet edindirdim ve isi ilerleten insanlarin ya da ilerletmeden ayni sekilde devam edenlerin hicbirinden “kotu bir baslangic yaptim” gibi bir sey duymadim.

  Ola ki yanlis gordugun seyler ya da sacma buldugun noktalar var ise, yazdigin yazinin linkini bana gonder, direk yazinin basina daha iyisini okumak icin buradan diye link koyayim.

  Ayrica yanlis anlasilmamasi icin yazinin en basina ufak bir not da ekledim.

  Umarim su anda konu daha aciktir.

  leoman

  16 Apr 14 at 15:53

 18. Ben yazıda kendi açımdan eksik gördüğüm bir noktayı belirtmek istedim. Yazının geneli gayet gayet faydalı ve bisiklet konusunda farkındalık oluşturmak için yeterli.

  Uzun zamandır bisiklet piyasasını takip etmiyordum, şuan gördüğüm kadarıyla sedona nın fiyatları ünlü bisiklet markalarını yakalamış neredeyse, iyi bir üretici ve ben de çevremdekilere sedona’yı tavsiye ediyorum ama benzer donanımlarda benzer fiyata daha iyi ünlü markalar varken tercih etmek çok mantıklı değil, alır sürersin memnun da kalırsın ona sözüm yok ama benim değindiğim nokta da bu değil.

  Ben de bir bisiklet bloguna sahibim elimden geldiğince bilgilerimi aktarmaya çalışıyorum bu yazıya da tesadüfen ulaştım zaten, yazınızı karalama gibi bir niyetim de yok, sadeece durumu belirtmeden edemedim, size keyifli, bol bisikletli günler.

  okan

  17 Apr 14 at 18:27

 19. Yahu karaliyorsun demedim ki hic. Yanlis anlasilma olmasin diye not bile ekledim basina. Ciddi ciddi, varsa guncel bir yazi varsa konuyla ilgili gonder dedim. Hele ki guncel teknik bir inceleme varsa muazzam olur. Etrafta forum seviyesinin ilerisinde ve duzenli olan bilgiler ne kadar daha fazla paylasilirsa o kadar daha yararli hale geliyor.

  2013 Sedona’lar ben bu yaziyi yazdiktan 2-3 hafta sonra cikmisti herhalde ve muhtemelen fiyat oranlarinda hakli olabilirsin. Onu da suna bagliyorum; bu ureticilerin pazarlari ve alim gucleri, uretim kapasiteleri ufak (muhtemelen bu sene diger ureticilere fiyatlari daha da yaklasacak). Ozellikle 1.65’lerden 2.3TL seviyelerine yukselen dolar ile durum berbat olacaktir diye dusunmuyor degilim. O yuzden Mayis ortasinda teknik bir inceleme/fiyat karsilastirma yazisi da ayrica muazzam olurmus herhalde.

  Yerel piyasa ile ilgili bir inceleme yazisi yazmam zannedersem. Her yigidin gonlunde bir aslan yattigi gibi benim de gozum su aralar Rohloff’lu bir Thorn Raven ya da Nomad yatiyor. O yuzden de baska bir seye de bakasim yok pek 🙂

  Ayrica soyle bir yaziyi http://cyclingabout.com/index.php/2013/10/understanding-bicycle-frame-geometry/ okuduktan sonra kadrolar vs. uzerine teknik bir sey atip/tutmak istemem, zor is.

  leoman

  20 Apr 14 at 14:26

 20. Merhaba,
  Ben amator bir bisiklet kullanıcisiyim ve fiyatlarina baktigim zaman Sedona bile cok pahalı kullwnim amacima gore. Bisan gibi Yerli bisiklet ureticileri ile ilgi herhangi bir bilginiz/yorumunuz varsa paylaşirmisiniz?

  Hazal

  13 Jun 14 at 12:54

 21. Selamlar,

  Yazinin en basinda da dedigim gibi bisiklet icin pahali demeden evvel soyle bir hesap sunayim. Sadece kapali alanda spor yapmak icin duzgun bir yere gitmek istersen ortalama olarak 200TL aylik odemen gerekir. 200 * 12 * 5 – 12000TL yapar ki enflasyon vs. ile o sayi nerelere gider dusunmek bile istemiyorum. En hor kullanan kisi icin bile en az 5 yillik bir yatirimdan bahsediyoruz burda. 1500 / 12 / 5 = 25TL. Aylik 25TL’ye bu imkan inanilmaz degil mi sence de? 🙂

  Durustce soylemek gerekirse bu sene bisikletlerin fiyati biraz yuksek olabilir ama yine de sezon oncesine gore gercekten dusuk diyebiliriz. Bunun en onemli etkenlerinden biri maalesef ki yuksek doviz kurlari. Urunlerin bir cogu Euro/Dolar vs. uzerinden geldigini dusunursek ve sezon siparislerinin de 4-5 ay oncesinden verildigini dusunursen (-ki dovizin cidden yuksek kurlarda oldugu zamana denk geliyor) fiyatlar konusunda ithalatcilari suclamak cok zor.

  Bu arada Sedona zaten yerli firma. Merida, Dahon gibi markalarin ithalatini yapan Asli bisiklet tarafindan uretiliyor. Baslangic seviyesi icin gayet iyi bisikletler. Bunun haricindeki Bisan, Umit vs. gibi markalari begenmiyorum ama kararini etkilememek icin de bir sey soylememeyi tercih ediyorum. Keza bisikletin iyisi kotusu olmaz, pedal cevirince giden sey bisiklettir 🙂

  Ayrica yeni bisiklet almak zorunda hic degilsin, sahibinden.com‘da bir suru ikinci el bisiklet var ve temiz/duzgun kullanilmisini bulmak gercekten hic zor degil. Dedigim gibi en hor kullanilan bisikletin omru bile 5 yil. Ornegin cope gitmekten 50TL karisiliginda kurtardigim 80’lerden kalma retro bir bisikletim var ornegin 🙂 Bircok kez Istanbul icinde gezdim ve hic uzmedi beni. Eger vakit bulabilirsem kendisini restore edip daha da cicili bicili yapacagim.

  Ozellikle bir onceki paragrafi ciddiye alin, bisiklet bir tuketim malzemesi degildir. Para/cokomel egrisinde yeri yoktur ve elitist/materyalist kafalara karsi da cevaptir. Nicelige degil nitelige bakin, o zaman cok daha guzel gozukur gozunuze.

  Sevgiyle

  leoman

  13 Jun 14 at 23:16

 22. eşimle birer bisiklet alarak ufak çaplı şehir turları yapmayı düşünüyoruz. bisiklete kısa süre önce gönül vermiş bir kac arkadaşa da danışarak sedona’da karar kıldık. fakat kawasaki, ktm ve giant’ı görünce ‘acaba bunlardan mı satın alsak?’ dedik. kawasaki’nin bisikletlerin kalitesinin asla motor taşıtlarının kalitesiyle bir olmadığını gördüm ve listeden çıkardım. ktm ve giant için görüşleriniz nelerdir? anladığım kadarıyla fiyat farkı biraz da bileşenlerden kaynaklanıyor. fakat ben hangi fren sistemini, hangi suspansiyonu seçmem gerektiğini bırakın hangi kategoride bisiklet seçmem gerektiğini dahi bilmiyorum. bisikletleri genellikle şehir içinde, parke taş veya asfalt üzerinde; çok nadiren de arabayla bisikletlerimizi götüreceğimiz patikalarda kullanacağız. o yüzden şehir bisikleti ve dağ bisikleti sınıflarından birini tercih edeceğiz. giant’ın web sitesinde amacımıza uygun xroad ve offroad olarak iki kategori var. giant alacak olursak hangisini tercih etmemizi önerirsiniz?

  tricky

  7 Oct 14 at 01:04

 23. Selamlar,

  Burdan gozuken o ki MTB ya da offroad bisikletler sizin kullaniminiz icin uygun olmayacak. Hybrid olarak adlandirdigimiz bisikletler sizin ucun uygun olacaktir. Gordugum kadariyla Giant’in web sayfasinda X-ROAD olarak geciyorlar. Tavsiye konusunda da maalesef Giant icin bir sey soylemek istemem. Ben Giant sevmedigim icin yonlendirmem cok yanlis olabilir.

  leoman

  20 Oct 14 at 17:20

 24. merhabalar öncelikle yazınız çok güzel olmuş uğraştığınız için teşekkür ediyorum. soru olarak b twin triban 500 almayı düşünüyorum nasıl bisiklettir kendisi?

  kenan ç

  2 Aug 15 at 19:05

 25. Yoksun 🙂 yazılarını bekliyoruz hocam.

  Phardon

  31 Dec 15 at 02:44

 26. merhaba öncelikle
  uzun süredir internette araştırıyorum fakat artık kafam karışı, ben sizin önerilerinize göre hareket etmeye karar verdim, ben istanbul gaziosmanpaşada metris ceza evi yanındaki bir sitede oturuyorum, işyerimde davutpaşa topkapıda matbaacılar sitesinin yanı, bisikletle gidip gelmek istiyorum, sizce bu mesafe gidip gelebilirmiyim, baktığım biskletlerden specialized diverge aklıma yattı en çok sanki, hem yol bisikleti gibi hemde lastikleri biraz daha kalın , ben işe gidip gelirken kullanacağım hızlı konforlu bir bisiklet arıyorum ve nerden alabilirim , bu konuda yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler şimdiden, ben 186 boyunda 98 kiloyum önerilerinizde bunuda dikkate alırsanız sevinirim

  volcano

  29 Mar 16 at 15:17

 27. merhaba, bilgiler için teşekkürler. izmirde yaşıyorum kısa uzun yol gezileri için bir bisiklet almayı düşünüyorum. ortalama 2000 tl bütçem var bugun bi cannondale quik 4 modelini gördüm 2150 tl dedi giriş seviyesi tabi çokta övdü araştırmalarıma göre kalitelide . onun yanında da sedona 420 gördüm 1850 tl oda şuan ikisinin arasında gibiyim gerçekten doğru bisiklete parayı yatırmak istiyorum çok araştırıyorum gittikçe kafası karışıyor insanın. uzun yolda üzüp yormayacak akıcı bir bisiklet istiyorum. önerin varsa sevinirim 1.84 boy 80 kilo

  mustafa

  19 Apr 16 at 03:12

 28. Merhabalar çok güzel bir yazıydı. çok bilgilendiriciydi. Bisiklet alıcam ve ben de salcano astro diye yola çıkıp vazgeçenlerdenim. Araştırdığımda ve ekipman detaylarını incelediğimde sedona bana da çok mantıklı geldi. 1500 TL- civarına tavsiye edebileceğiniz model var mıdır ya da biraz daha bütçeyi yükseltmemi mi önerirsiniz? teşekkürler.
  not: Asıl amacım 10 km.lik bir mesafede işe gidip gelmeyi düşünüyorum (toplamda 20 km.) ama hafta sonları dağ bayır da gezebilmek için dağ bisikleti tercihim. Katlanır al diyen bikaç arkadaşım var ama bana uzak geliyo katlanırlar… fikirlerinizi almak için sabırsızlıkla bekliyorum. şimdiden teşekkürler

  Fatih Akuzun

  1 Jun 16 at 08:35

 29. merhabalar benim 770 lira bütçem var yol bisikleti mi dağ bisikleti mi almalıyım bilmiyorum. evimiz yoldan 100 mt uzaklıkta ve bu yol toprak yol. evin civarında da sürerim 50 km de sürerim. sizce hangisini almalıyım (ağırlığım 95 kg)

  baver b

  26 Jun 16 at 21:30

 30. Merhaba Levent Bey,
  Ben birkaç haftadır bisiklet almak için araştırmalar içerisindeyim marka modelden çok anlamam daha önce bisikletle ilgili arada bir dürmek dışında hiç bir fikrim olmadı ama seviyorum 🙂 nişanlımın doğum günü için ikinize bisiklet almayı planladıktan sonra araştırmaya başlayınca ne çok şey bilmek gerekiyormuş onu anladım hadi gidip iki bisiklet alalım demekle olmuyormuş bu yizden kafam iyice karıştı ve d.gününe malesef kısacık bir zaman kaldı. Yazınıza rastladığım için mutlu oldum çünkü arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine sedına almaya karar vermiştim ki sizde güzel yorumlarla netleştirdiniz fikrimi. Yazınızı okurken güldüm de çünkü gerçekten bir çok insanın sarf ettiği hatta benimde ilk etapta kullandığım bilgisiz cümleleri vurgulamışsınız:) çok fazla baktığım siteden sonra buraya denk gelince keşke direk ulaşacağım biri olsanızda kafamdaki soruları dorup aydınlansam istedim:) şuan kararsız kaldığım tek nokta en uygun ve garantili nereden bisiklet almalıyım? Bunun için yardımcı olursanız sevinirim

  Betül

  25 Aug 16 at 19:45

 31. Betul selamlar,

  Gec cevap icin ozur dilerim ve yorumlarin icin cok tesekkur ederim. Uzunca bir suredir buraya pek bakamiyorum/bakamiyorum. Yazi cok eski, genel bilgilendirme ve bakis acisi disindaki her sey gecerliligini yitirdi aslen. Bir suredir de yurtdisinda yasadigim icin gercekten imkanlar neler, ne nereden alinir gercekten bilemiyorum.

  leoman

  17 Oct 16 at 02:34

Leave a Reply