Leoman’s blog

bi blög

Canis aureus izlenimleri

leave a comment

Evet Pardus 1.0’dan beri kurup kullanmak için pek fırsatım olmamış idi. Şu anda bir test için kurup Pardus kullanmam gerekti ve şu noktaları gözüme çarpan noktalar şunlar;

  1. Ubuntu’nun çalıştırmak için 40 takla attıran ekran ve kablosuz ağ kartım canavar gibi çalışıyor.
  2. Sevgili Kaptan “Windoze ile aynı disk ile kurulu olduğundan burdaki verilerinizi göç ettirmek ister misiniz?” dedi. Bunu test etmek için vaktim olmasa da bir ara deneyeceğim.
  3. Yine sevgili Kaptan Internet’e ağ ayarlarınızı yapılandıralım dedi ve bunu profil bazlı yapacağım dedi. Bu da ayrı bir güzel fakat keşke profil oluşturduktan sonra hemen ağa kendi bağlansaydı sanki daha hoş olacak idi.
  4. mp3, divx, dvd vs. gibi medyalar için beni uğraştırmadı kesinlikle ben hepsini çalar, oynatırım yeterli aralar bozulmasın dedi.
  5. Ön tanımlı konsol renklendirmesi hoş, hele ki grep’lediğimde sonuçları renklendirmesi gayet iyi bir cilve idi. Keşke bunu daha önce ben de yapsaymışım.
  6. NTFS olarak biçimlendirilmiş harici diskim yazılabilir mount edilmiş, yazabiliyorum evet. 😀
  7. Pisi ile paket kurmak istediğimde 3 paket seçtiniz fakat 7 paket kurulacak dedi ama diğer ek paketler nedir açıklama gereğinde bulunmadı! Paketler yüklenirken türlü maymunluklarla güldürmeyi unutmadı.
  8. Üzerinde IM olarak Kopete kurulu gelmiş. Her nasıl oluyorsa tek bir IM hesabımı eklemiş olmama rağmen login olmamla birlikte bilgisayarım kitlenlenmesi aynı ana denk gelme olasığını yok varsayıyorum. Bir IM nasıl komple bilgisayarı down eder enteresan.

Zannedersem test maceramız bu kadar kısa sürecekmiş. 🙂  Bir daha ki boş vaktime kadar kurulu bekleyecek. O zaman biraz daha detaylı da inceleyebiliriz.

Sonradan gelen edit : Kurulum süresi Ubuntu’ya göre çok çok daha kısa sürdü 🙂

Written by leoman

February 5th, 2009 at 1:45 pm

Posted in Gezegen,GNU/Linux

Tagged with ,

Leave a Reply