Leoman’s blog

bi blög

Sil baştan

leave a comment

Sistem, düzen, yapı gibi konularda pimpirikli olmama rağmen kendi işlerime bir o kadar özensizim. Nasıl olduğunu bilmediğim halde kendim için yaptıklarıma haddinden fazla güveniyorum.  Şu zamana kadar bu konuda pek problem yaşamamıştım. Ta ki Kasım başına kadar.

Kasım ayının son haftasında bir blog girdisi yazabilmek için blog’uma girdiğimde bir wordpress açığı sayesinde veritabanının bir güzel indirildiğini fark ettim. Tabii ki muazzam yedekleme sisteminden geri dönebileceğimi bildiğim için huzurlu ve mutluydum.

Sırasıyla veritabanını günlük, haftalık ve aylık yedeklerine geri döndürmeme rağmen sonuç hüsranla sonuçlandı. O kadar uzun bir süreçte Google indexleri değişmiş olması, archive.org’un da 2007 itibariyle index’lememesi de cabası.

Herhangi bir yazılımda açık çıkabilir, bir sisteme izinsiz girilebilir, her biri mümkün olaylar fakat bir o kadarda üzücü bir durum. Belli bir süre kızgın olsam da; kendi sayfam için erişim kayıtlarını normal süresinden daha önce silmek, belli periyotlarda kontrol etmemek eşekliği şahsıma ait bir suç olduğundan artık pek te kızgın değilim artık. Yine de 2004 son çeyreğinden beri yazmış olduğum blog girdilerini kaybetmek üzücü.

Yeni bir başlangıç yapmak yine de güzel. Umarım bu sefer biraz daha düzenli, daha adam akıllı blog yazarım.

Bugün ki blogumuza da burada son verirken “Bakarsan bağ olur, bakmazsan dağ olur” diyerek bitiriyorum. Esen kalın.

Written by leoman

December 14th, 2008 at 11:04 pm

Posted in Genel

Tagged with , ,

Leave a Reply