Leoman’s blog

bi blög

SEO, .htaccess ve klasör değişiklikleri

one comment

Blog’umu kaybettiğimi çok geç farkettikten sonra haliyle arama motorlarının da artık blog’umu yanlış içerikleri ve yanlış linkleri ile gösterir durum olduğunu anladım. Arama motorlarının, tarama sırasında defalarca 404 hatası ile karşılaşmaktan hoşlanmayacağı için buna SEO dostu bir çözüm bulmak gerekmek idi.

Gidişata göre şanslı olduğum noktalar sırası ile Apache gibi kolay esneyebilen yapıda bir web sunucu kullanmam, eski blogumun ana dizinde değil de bir alt dizinde (/blg alt dizininde) olması idi.

Bildiğiniz üzre Apache web sunucusu .htaccess adlı bir dosya ile şahsa ve isteklere münhasır hale getirilebilmekte ve mod_rewrite modülü ile de URL‘ler üzerinde dilediğiniz gibi değişiklik yapma imkanı sunmaktadır. Bu imkanlar dahilinde ben de arama motorlarınca eski blogumdaki işaretlenen linkleri, gelen ziyaretçilere (özellikle arama motoru robotlarına {örneğin: Google bot} ) buradan taşındığını belirtmeyi seçtim. Böylece arama motorları bu sayfaları bir daha blog’um üzerinde aramayacaktı ve arama sonuçlarından kısa sürede kalkacaktır.

Bunun nasıl yaptım!

Blog’umun hali hazırda kullanmış olduğu .htaccess dosyası içerisine yalnızca bir satır eklemek bunun için yeterli oldu.


RewriteEngine On
RewriteBase /
RedirectMatch 301 /blg(.*) /
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]

Burada birinci satırla beraber rewrite modülü aktif hale getirip ikinci satır ile birlikte kök ve tüm alt dizinleri  için geçerli olduğunu belirttik. Asıl olayımız ise üçüncü satırda, kök dizin içerisinde blg ile başlayan herhangi bir URL olduğunda HTTP 301 hata kodu, yani kalıcı olarak buradan taşındı yönlendirme direktifi oluşturarak tekrar kök dizine yönlendirmesi ile tamamlanmış oldu. Böylece artık arama motorları, dışarıdan gelen linkler http://leoman.gen.tr/blg/eski-bir-post sayfasına ulaşamadıklarında “404 – sayfa bulunamadı” hatası almak yerine bu sayfanın burda olmadığına dair bir yönlendirme alacaklar ve http://leoman.gen.tr/ adresine yönlenecekler. Böylece kimse tarafından kötü çocuk olarak gözükmeyeceğim.

Bu gibi bir değişikliği ise sadece bir alt klasörden kök dizine taşımak için yapacaksanız şu direktifi de kullanabilirsiniz.

RedirectMatch 301 /blg(.*) /$1

Örneğe göre; http://leoman.gen.tr/blg/eski-bir-post adresine gelen istekler http://leoman.gen.tr/eski-bir-post adresine yönlenecekler.

Bol SEO’lu 404’süz günler efendim.

Written by leoman

December 16th, 2008 at 3:22 am

One Response to 'SEO, .htaccess ve klasör değişiklikleri'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'SEO, .htaccess ve klasör değişiklikleri'.

  1. faydalı bir yazı oldu teşekküler.

    www.özellikleri.com

    24 Dec 14 at 12:13

Leave a Reply